Image

Kırgızistan-Türkiye İş Forumu Bişkek'te yapıldı


Kırgızistan-Türkiye İş Forumu Bişkek'te yapıldı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un himayesinde başkent Bişkek'te, Kırgızistan-Türkiye İş Forumu düzenlendi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov; "Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini Kırgızistan'ın stratejik avantajı olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, "Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini Kırgızistan'ın stratejik avantajı olarak değerlendiriyoruz."

 

Caparov, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, hükümet olarak iki ülkenin ilişkilerini geliştirecek yeni fikirlere ve yeni projelere açık ve hazır olduklarını vurguladı.

Türk iş insanlarını Kırgızistan'a yatırım yapmaya çağıran Caparov, "Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini Kırgızistan'ın stratejik avantajı olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Caparov, Bişkek'te faaliyet gösteren Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesi'nin iki ülke ilişkilerin başarılı gelişiminde örnek teşkil ettiğinin altını çizdi.

2023 yılının ikili ilişkilerde çok faydalı bir yıl olduğunu belirten Caparov, ikili ticaretin istikrarı için Ankara'da Kırgızistan'ın Ticaret Temsilciliğinin açıldığını anımsattı.

Caparov, iki ülke arasındaki ortak ticaret hacminde artış olduğuna dikkati çekerek, Kırgızistan'dan Türkiye'ye ihraç edilen ürünleri sıraladı.

"Ticaret Bakanı Amangeldiyev Türkiye, Kırgızistan'ın ana ticaret ortaklarından biridir"

Kırgızistan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amangeldiyev de Kırgızistan'daki yatırım olanaklarını ve potansiyelini içeren bir sunum yaparak, "Türkiye, Kırgızistan'ın ana ticaret ortaklarından biridir." dedi.

Amangeldiyev, ülkede büyük projelerin hayata geçirilmesine ilgi gösterdiklerini vurgulayarak, vergi kanununda yapılan düzenlemeleri ve ülkenin vergi muafiyet imkanlarını paylaştı.

Kırgızistan'da gelecek vadeden alanların arasında enerji, sanayi, ticaret, turizm ve finansal işbirliği olduğunu belirten Amangeldiyev, Türk iş insanlarından bu sektörleri değerlendirmesini istedi.

Amangeldiyev, Türk tarafının "Büyük İpek Yolu" markasının potansiyelini kullanması ve ülkeler arası turistik güzergahları geliştirmesi tavsiyesinde bulundu.

Bankacılık sektöründeki hizmetlere değinen Amangeldiyev, "Transfer ve döviz işlemlerinin hızlandırılması amacıyla Türk ticari bankalarının Kırgızistan'da temsilciliklerinin (şubelerinin) açılmasını tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

“Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Doğan, 2024 yılı, Türkiye ile Kırgızistan için önemli bir yıl”

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Doğan, 2024 yılının Türkiye ile Kırgızistan arasındaki yatırım ve ticaret ilişkilerinde önemli aşama kaydedilen bir yıl olmasını istediklerini ve Türkiye olarak bu hedefe ulaşmak için gayret gösterdiklerini belirtti.

Doğan, "Kırgızistan bizim dost ve kardeş ülkemizdir." dedi.

Kırgızistan yönetiminin yatırımcının yanında olduğunu vurgulayan Doğan, "Lütfen bu fırsatı kullanınız. Kırgızistan su, enerji, elektrik bakımından yatırım için çok uygun bir ülke. Yatırımcıların bunu değerlendirmelerini rica ediyorum. Kırgızistan'a sizleri davet ediyorum." diye konuştu.

Doğan, "Ben Kırgızistan'da yaklaşık üç senedir görev yapıyorum. Kırgızistan hükümeti de yaklaşık üç yıldır görev yapıyor. Bu dönemde iş dünyasının çözülmeyen sorununu görmedim. Kırgızistan hükümetinin yardımcı olmadığı bir konu görmedim. Bunları iş dünyamızın dikkatine sunmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

 

“Kırgızistan Türkiye Bolu Fahri Konsolosu Atillahan KURT, Türkiye’nin ve Türk Dünyasının ekonomik birliğinin önemini vurguladı. “

 

Kırgızistan Türkiye Bolu Fahri Konsolosu Atillahan KURT, Kırgızistan Türkiye İş Formuna katılım sağladı.

 

Kırgızistan-Türkiye iş birliğine değinen Atillahan KURT; bir çok temasta bulundu. Türk Devletler Teşkilatında bu dönem Kubanychbek  OMURALIYEV genel sekreterliğinde Kırgızistan’ın temsil etmesi ve çalışmalarına dikkat çeken KURT, Türkiye’nin ve Türk Dünyasının ekonomik birliğinin önemini vurguladı.

 

Atillahan Kurt, Kırgızistan Ankara büyükelçisi Ruslan KAZAKBAYEV beye büyük destekleri için ayrıca teşekkür etti.

 

Türkiye iş adamları heyeti, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır CAPAROV’un adına düzenlenen yemekte buluştu. Yemeğe temsilen Kırgizistan Başbakanının birinci yardımcısı katılım sağladı.

 

Programın ikinci günü Kırgızistan Başbakanı Akılbek CAPAROV, Ticaret ve Ekonomi Bakanı Daniyar AMANGELDİEV, Sağlık Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kırgızistan Büyükelçisi Ahmet Sadık DOĞAN, Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçilisi Ruslan KAZAKBAEV’i temsilen elçilik çalışanları ve bazı akademisyenler ile Kırgız Milli Şenlikleri düzenlendi.

 

Basına açık toplantıda Kırgızistan Ticaret ve Ekonomi bakanı Daniyar, Türkiye’den gelen heyete ekonomik iş birliği açısından değerlendirilecek yatırım fırsatlarını tanıttı.

Kaynak: Sivil İnisiyatif Gazetesi