Image

Kırgız Cumhuriyeti Türkiye Bolu Fahri Konsolosu Atillahan Kurt’tan 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı


Kurt; İstiklal Savaşı, Türk milletinin maddi ve manevi tüm varlığını ortaya koyduğu benzersiz bir kurtuluş destanıdır.

 Millî mücadele yolunda ilk adım 19 Mayıs 1919 sabahı Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basması ile atıldı. Çok zorlu ama inançlı bir mücadeleyle geçen üç yılın ardından 26 Ağustos 1922’de günün ilk ışıklarıyla başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos günü Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde kazanılan büyük zaferle sonuçlandı. Bu zafer, sadece silahlı bir mücadeleyi değil, aynı zamanda ulusal birlik ve beraberliği, vatan sevgisini ve özgürlük tutkusunu da simgeliyordu. Zafer, bağımsızlık yolunda döşenen en sağlam taşlardan birisi oldu. Ulusal kimliğimiz ve değerlerimiz zaferle birlikte daha da pekişti ve bağımsızlık mücadelesi veren diğer milletlere de ilham verdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri ve siyasi dehasının önderliğinde gerçekleşen, işgal altındaki güçsüz topraklardan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan bu yolda tarihi bir dönüm noktası olan 30 Ağustos Zaferi’ni 1926 yılından beri Zafer Bayramı olarak kutluyoruz. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı saygı, sevgi ve minnetle anıyorum dedi.

Daha sonra Kurt, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı Özel Konseri ve 100. Yıl Marşı Tanıtım Programı’na katıldı.

Programda Dış işleri bakanı Hakan Fidan, Adalet bakanı Yılmaz Tunç, Türk Devleri Teşkilatı Aksakallılar Heyet Başkanı Binali Yıldırım, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanicbek Omuralıyev, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, TC  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve birçok isimle bir araya gelindi.

KAYNAK: Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi/ Zeliha SORKUNLU